تبلیغات
سریال یلدا - الهام پاوه‌نژاد: جایگاهی كه دارم راضی‌ام نمی‌كند

شهر نمونه گردشگری بین المللی بسطام بسوی آینده ای متفاوت

گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در جمع پرشور مردم شهرستان: 

اینجا منطقه عالِم خیز است منطقه ی معلمان دین و اخلاق ؛ در زمان گذشته هم نام بایزید بسطامی  و شیخ ابوالحسن خرقانی را همه مسلمانان و مرتبطین با معارف اسلام - ولو غیر مسلمان - شنیده اند؛ البته امثال بایزید و شیخ ابوالحسن  خرقانی را با این مدعیان صوفی گری نباید اشتباه کرد؛ آنها داستان دیگری  دارند و ماجرا و سخن دیگری است.


هفت صبح: الهام پاوه‌نژاد، بازیگر نقش «عاطفه» سریال «یلدا»، در گفت‌و‌گو با هفت‌صبح از دلایل موفقیتش در ایفای این نقش، نحوه یادگیری لهجه بسطامی، شیوه كار با میرباقری و... توضیح می‌دهد.

سریال «یلدا»ی میرباقری از نظر انتخاب بازیگران و چیدمان و هدایت آنها وضعیت چشمگیری داشت. الهام پاوه‌نژاد‌ كه هنوز هم بسیاری از مخاطبان تلویزیونی او را با نقش مریم سریال «همسران» یا خانم معلم «مدرسه مادربزرگ‌ها» به خاطر دارند، بعد از سالیان سال بازی در سریال‌های مختلف و ایفای نقش‌های متفاوت، توانست تا حدی با بازی‌ در نقش عاطفه جریان‌ساز شود. او بر خلاف اكثر نقش‌هایش این‌بار در جایگاه زنی شهرستانی از طبقه سنتی بسطام قرار گرفت و لهجه، فرهنگ و رفتار خاص این طبقه را به نمایش گذاشت.

قرار بود مصاحبه حضوری و مفصلی با پاوه‌نژاد درباره این نقش داشته باشیم و ابعاد مختلف این نقش را به صورت خیلی جزئی همراه با او بررسی كنیم‌ اما به دلیل مشغله زیاد او، این امكان فراهم نشد. تا اینكه پاوه‌نژاد پیشنهاد كرد به صورت كتبی به سوالات ما درباره سریال پاسخ دهد. تعدادی از سوالات همانطور كه در ادامه خواهید خواند، نیاز به پرسش سوالات تكمیلی و درخواست توضیح فراوانی دارد كه متاسفانه به دلیل شكل مصاحبه كتبی، این امكان برای ما وجود نداشت.

‌قبل از پروژه یلدا، در هیچ کدام از پروژه‏های میرباقری، همکاری نداشتید. چطور شد که برای نقش عاطفه، شما انتخاب شدید؟

به نظرتان سوال عجیبی نیست؟! شاید باید از دوستانم بپرسید چطور شد مرا دعوت کردند! طبیعی است که من به این دفتر دعوت شدم و بعد از نشست مفصلی که با برادران میرباقری داشتیم، سیناپس کامل مجموعه در اختیارم قرار گرفت و پیشنهاد دادند هر کدام از نقش‌ها را که دوست داشتم انتخاب کنم. بعد از مطالعه به نقش «عاطفه» علاقه‌مند شدم که البته بعد متوجه شدم نگاه و نظر ایشان هم انتخاب من برای همین نقش بود.

بیشتر مخاطبان تلویزیونی به واسطه نقش‌هایی که تا به حال در سریال‏های مختلف داشته‏اید، تعریف خاصی از بازی شما دارند و بازی متفاوت‌تان در «یلدا» برای بیشتر آنها جالب به نظر می‏رسد. خودتان از ابتدا چه دیدی نسبت به نقش عاطفه داشتید؟


به دلیل محدودیت فیلمنامه‌ها معمولا اکثر بازیگران گزیده‌کار، دچار مشکل انتخاب نقش می‌شوند. خیلی در این سال‌ها سعی کرده‌ام که این سختگیری را در تصویر داشته باشم و تلاش کنم نقش‌هایم شبیه به هم نباشند. این مسئله در انتخاب‌های تئاتر راحت‌تر و آسان‌تر است.

جایگاهی كه دارم راضی‌ام نمی‌كند چون به هدفم نرسیدمیعنی معتقدید نقش عاطفه در كارنامه كاری‌تان كاری كاملا متفاوت به حساب می‌آید؟

نقش عاطفه بعد از نقش «سارا غفاری» در سریال «بیداری» بهرام عظیم‌پور، متفاوت‌ترین نقش تصویری من در این سال‌ها بود.

فکر می‏کردید بتوانید تا این حد با این نقش ارتباط برقرار کنید؟

به هر حال در زندگی روزمره، مشابه چنین زنانی را بسیار دیده‌ام و با چنین كاراكترهایی از نزدیك برخورد داشته‌ام. بخشی از بازیگری یعنی استفاده از حافظه تجربی زندگی.

تا جایی که به خاطر داریم در کارنامه بازیگری‏تان هیچ وقت نقش زنی خانه‏دار از طبقه شهرستانی و سنتی را نداشتید. معمولا در بیشتر كارهای سینمایی و تلویزیونی‌، در نقش خانمی از طبقه بالا یا متوسط جامعه حضور داشتید. چطور به نقش عاطفه كه زنی شهرستانی و سنتی است رسیدید؟


درست است. من متولد تهرانم و بزرگ شده این جا اما اصالتا شهرستانی هستم. به همین دلیل شناختن و درک زنی از این طبقه، برایم کار دشواری نبود. مهم رنگ آمیزی نقش با توجه فیلمنامه و تیپ نشدن آن بود.

بسطام، شهر مادری برادران میرباقری است. این دو برادر به واسطه آشنایی‏شان با مردم، لهجه و آداب و رسوم بسطام، چقدر روی شناخت شما از نقش و لهجه‏تان بهتان کمک کردند؟

خب خیلی زیاد. تمام دیالوگ‌ها به لحاظ گویش تحت نظر خود آقای داوود میرباقری بود. به خصوص میزان و اندازه لهجه. در مورد آداب و رسوم و سنن هم در طول كار خیلی زیاد حرف می‌زدیم .

جایگاهی كه دارم راضی‌ام نمی‌كند چون به هدفم نرسیدمخودتان چطور؟ تا قبل از شروع تصویربرداری با لهجه بسطامی، نوع رفتار، آداب و رسوم و فرهنگ مردم این ناحیه آشنایی داشتید؟

متاسفانه آشنایی خاصی با لهجه و آداب و رسوم این منطقه نداشتم. گویش عاطفه بیشتر به شاهرودی نزدیک بود. اگر می‌خواستم با لهجه بسطامی صحیف صحبت كنم، به نظرم برای مخاطب خیلی نامفهوم می‌شد.

یاد گرفتن لهجه‌ای خاص معمولا خیلی زمان می‌برد و مستلزم این است كه آدم چند وقت با مردم آن منطقه تعامل مداوم داشته باشد. آشنا شدن با این لهجه برای شما هم خیلی طول كشید؟

نه اتفاقا خیلی کوتاه بود.

از ابتدا قرار بود شما تا این حد با لهجه صحبت كنید یا به مرور زمان و در طول كار، میرباقری به این نتیجه رسید كه به این میزان لهجه نیاز است؟

در حقیقت از ابتدا قرار نبود عاطفه مثل سایر فرزندان ممدلی، لهجه داشته باشد اما وقتی فتاح به دلیل نوع شغل و شخصیتش میزان لهجه‌اش مشخص شد، آقای میرباقری به این نتیجه رسید که عاطفه به علت 20 سال زندگی و همجواری با فتاح و به خصوص زندگی در منطقه باید لهجه در حد سبک‌تر و آهنگین را حفظ کند. برای همین خیلی سریع صحنه به صحنه دیالوگ‌ها را از نظر گویش تنظیم و تمرین کردیم.

گفتید اصالتا شهرستانی هستید و آشنایی خاصی با خیلی از حالات این طبقه دارید. این مسئله در یادگیری لهجه شاهرودی هم به شما كمك كرد؟

نکته قابل توجه و جالب برای خود من این بود که لهجه شاهرودی در ادای بسیاری از هجاها و واژگان شبیه به منطقه کرمانشاه است که خب برای من بسیار آشناست.

‌یکی از مهم‌ترین ویژگی‏های عاطفه این است که در عین سادگی و تعلقش به طبقه سنتی شهرستانی، یک مقدار خرده شیشه دارد و تا حدی بدجنس است اما جالب اینجاست که در چند قسمت اول، هیچ کُدی از این بدجنسی به مخاطب نمی‏دهد. تا جایی که تا چند قسمت اول همه خیال می‏کنند عاطفه، زنی مهربان و دلسوز است و برخلاف شوهرش فتاح، هیچ نقشه‌ای در سر ندارد. چطور توانستید تا این حد دقیق روی این لبه تیغ حرکت کنید تا مخاطبان تا قسمت چهارم و پنجم، از باطن عاطفه چیزی سر در نیاورند؟

اشتباه نکنید. برخلاف نظر شما عاطفه اصلا خرده شیشه ندارد! عاطفه از اعتقادات و باورهایش به شدت دفاع می‌کند و برایشان می‌جنگد. اگر برابر علی می‌ایستد چون عمیقا باور دارد مونس پدر بوده و به اصطلاح حق آب و گِل دارد. در قسمت چهار و پنج هم باطن عاطفه چیزی غیر از این نیست! او تظاهر نمی‌کند. ممکن است در صحنه‌های عزاداری، بیش از دیگران به اصطلاح شلوغ کند اما این حرکت هم از باورش می‌آید که اگر نباشد به نظر عوام، دل او برای مرگ پدر نسوخته.

شخصیت عاطفه از ابتدا در فیلمنامه به همین شکل تعریف شده بود یا به مرور زمان و در طول کار بر اثر تغییرات و آزمون و خطاهایی که صورت گرفت، کم کم به این نقطه رسید؟

خیر. كل متن فیلمنامه به جز چند قسمت آخر، از ابتدای كار به طور کامل در اختیار ما قرار داشت اما بعضی اوقات در برخی صحنه‌ها، جلسات تمرینی زیادی با داوود میرباقری داشتیم و درباره مسائل مختلفی كه به تكامل نقش منجر می‌شد، با هم صحبت می‌كردیم. در جریان این مشورت‌ها، بسیاری از جنبه‌های این نقش، کامل‌تر یا اضافه و گاهی حذف می‌شد.

شیوه کار با برادران میرباقری به چه صورت بود؟

خیلی خوب و عالی.
شما به عنوان بازیگر نقش عاطفه چقدر امکان داشتید تا چیزهایی به نقش اضافه کنید یا درباره شیوه بازی‌تان اظهار نظر داشته باشید؟

نه تنها من، سایر بازیگران هم امکان ابراز نظر و پیشنهاد داشتند. در تمام صحنه‌ها قبل از گرفتن كار، تمرین زیادی انجام می‌دادیم. مدام نظرات ابراز و اصلاح می‌شد و تازه بعد از این مراحل، كار وارد مرحله ضبط می‌شد. برادران میرباقری برای پیشنهادهای مختلف بازیگران ارزش زیادی قائل بودند.


جایگاهی كه دارم راضی‌ام نمی‌كند چون به هدفم نرسیدمداوود میرباقری در بخش‌های ابتدایی کار، نقش مشاور کارگردان را داشت و از میانه کار، به عنوان کارگردان دوم، کار را جلو برد. او به واسطه تجربه زیادی که دارد چقدر در موفقیت سریال سهم داشت؟

از ابتدا حضور داوود میرباقری، حضور کمرنگی نبود. تمام تمرین‌ها و شکل‌گیری شخصیت‌ها با توجه به اشراف دقیق داوود میرباقری به قصه، در حضور و با مشورت او صورت می‌گرفت. این كمك و مشاوره ادامه پیدا كرد تا اینكه از نیمه ضبط به دلیل بالارفتن سرعت تصویربرداری، خودش به صورت مستقیم وارد كار شد. قطعا حضور کارگردانی با این میزان دانش و تجربه تاثیر بسزا و موثری دارد.

عاطفه مادر دختری دم بخت به اسم یلداست و خب طبیعتا با این اوصاف یک مقدار به سمت میانسالی قدم گذاشته. فکر نمی‏کردید با حضور در این نقش دایره انتخاب‌های بعدی‏تان را تنگ‌تر می‏کنید؟ چون احتمالا بعد از بازی در نقش عاطفه، از این به بعد باید انتظار پیشنهاد نقش‌هایی یک مقدار بالاتر از سن‌تان را داشته باشید.


اصلا این طور فکر نمی‌کنم. اولا عاطفه سن بالایی ندارد! کوچک‌ترین فرزند حاج ممدلی است که با وجود مخالفت‌های پدرش خیلی زود ازدواج کرده و بلافاصله بچه‌دار شده. زنی که 20 سال است ازدواج کرده، می‌تواند دختر 19 ساله داشته باشد! این به دفعات در قصه به شکل‌های مختلف عنوان می‌شود. ثانیا وقتی نقشی برای بازیگر ایجاد چالش کند و جذاب باشد بازیگر حتی خطر عواقبی اگر داشته باشد را می‌پذیرد .برای مثال اتفاقا اشاره می‌کنم به نقش «رعنا» در سریال خود آقای میرباقری که همیشه الگوی من برای پذیرش پیشنهادات بیشتر از سنم بوده. اگر یادتان باشد، گلچهره سجادیه در زمانی آن نقش را بازی کرد که قطعا نمی‌توانست مادر خانم تیموریان باشد!!! اما وجوه جذاب نقش و رنگ آمیزی متن این انتخاب را برای او میسر و تبدیل به اثر جاودانه کرد.

جایگاهی كه دارم راضی‌ام نمی‌كند چون به هدفم نرسیدمنقش مریم در سریال همسران سکوی پرتاب شما در بازیگری بود. از آن زمان مخاطبان شما را شناختند و سرنوشت بازیگری شما تا حدی رقم خورد. الان بعد از گذشت بیش از دو دهه از آن دوران، فکر می‏کنید مسیر بازیگری‏تان را درست انتخاب کرده‏اید؟ الان در جایگاهی هستید که تمام این سال‌ها قصد داشتید به آن برسید؟

من سعی کردم در انتخاب نقش‌هایم همچنان وسواس داشته باشم و از افتادن به ورطه تکرار و کلیشه دوری کنم اما اینکه جایی هستم که باید....جای صحبت دارد.اصولا در این سال‌ها مقام بازیگری بی‌اندازه نزول پیدا کرده بنابراین من و امثال من که تحصیلکرده این رشته‌ایم، برای حفظ منش و ارج جایگاهی که داریم سختی‌های زیادی را متحمل شده و می‌شویم.

با وجود تمام این سختی‌ها كه ازش اسم می‌برید، فكر می‌كنید الان در جایگاه خوبی قرار دارید؟


نه. صادقانه بگویم این جایی نیست که من هدفم بوده. من هنوز فاصله زیادی با ایده‌آل‌ها و آرمان‌های شخصی‌ام دارم.

به نظر شما نقش عاطفه در یلدا می‏تواند نقطه اوجی در کارنامه بازیگری شما در تلویزیون باشد؟

ببینید هر نقشی به خصوص در زمینه تصویر کار کرده ام، با این هدف و امید بوده که خوب دیده شود. من برای نقش عاطفه مثل بسیاری از دوستان و همکارانم در این پروژه سختی‌های زیادی کشیدم؛ سختی‌های زیادی مثل: دوری از خانه و خانواده، لحظات پر تنش و سخت اجرایی و.. اما این سختی و رنج کنار یک گروه هم‌دل و یکدست و بی نظیر بود که برای همگی ما شرایط را آسان‌تر و قابل تحمل می‌کرد. بعد از 20 سال تجربه در زمینه بازیگری بر این باورم که هیچ چیز در این حرفه قابل پیش‌بینی نیست اما هنوز امیدوارم!
برچسب ها: بسطام، شهرستان بسطام، یلدا، سریال یلدا، پاوه نژاد، الهام پاوه نژاد، لهجه، میرباقری،
ارسال توسط سریال یلدا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
تصاویر برتر شهر نمونه گردشگری بسطام
آب و هوای بسطام
 چهارشنبه

حداقل3-

حداکثر4

 پنج شنبه

حداقل 3-

حداکثر6

   جمعه

حداقل3-

حداکثر3

پیوند های روزانه
ویژه بسطام

 شهرستان شدن بسطام
 فراخوان طراحی شهری
 سلطان‌علی خواننده‌ای كه ترانه ماندگار «برخیز كه شور محشر آمد» را درتیتراژ مختار نامه خواند
 بازیگر نقش فتاح در سریال یلدا: تبدیل به نقش نمی‌شوم
 یلدا روایتی متفاوت از ارث خواهی در بستری از تعزیه
 یلدای میرباقری شبیه شب دهم حسن فتحی نمی‌شود
 عکسهای پشت صحنه سریال یلدا
 شمارش معکوس برای شهرستان شدن بسطام
 «یلدا» از امشب روی آنتن شبکه یک
 ضرب المثل های بسطام
 گویش محلی
 معرفی مجموعه تاریخی بسطام ،تنها مجموعه تاریخی کشور که دارای پنج سبک اصیل ایرانی می باشد
 معرفی شهرستان بسطام
 مکانهای دیدنی بخش بسطام
 گزارش تصویری از مجموعه تاریخی شهر نمونه گردشگری بسطام
 عدم صداقت تعدای از مسئولین شهرستان شاهرود با مردم فهیم و مظلوم بسطام
 سرانجام «یلدا» به شبکه یک رسید/سریال جدید «میرباقری» از چهارشنبه روی آنتن می‌رود
 نقشه بسطام
 درخواست ارتقاء بسطام و بیارجمند به شهرستان
 تعزیه‌گردانی جلیلوند در «یلدا»
 بسطام و گردشگری عارفانه
 تعدادی از عکسهای برتر در مسابقه عکاسی عصر عاشورا
 سریال جدید «میرباقری»/ تصاویر
 مشاهیر شهرستان بسطام 1
 
مشاهیر شهرستان بسطام 2
 مشاهیر شهرستان بسطام 3
 
مشاهیر شهرستان بسطام 4
 شور و شعور حسینی در بسطام/ آیین نخل‌گردانی و خیمه‌سوزان برگزار شد
 عاشورا حسینی در بسطام به روایت تصویر
 شور و شعور حسینی در شهرستان بسطام پرپاست
 مزایای ارتقاء بخش به شهرستان بسطام
 زمزمه های شهرستان شدن بسطام
پاییز طلایی در شاهوار
 خوش رزم: بازگشت به اصل خویش حرف اصلی ˝ یلدا ˝ است
 «یلدا» همچنان در بسطام است
 شرح حال ذوالفقارخان بسطامی
 زمزمه های اضافه شدن یک شهرستان به سمنان/امید به تحول در بسطام
 کارگردان «مختارنامه» تدوین سریال را آغاز کرد اولین تصاویر از سریال جدید «میرباقری»‌ها
 ضوابط ثبت آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو
 میراث جهانی یونسکو را بشناسیم
 آسیب میخ بنرها و پارچه نوشته‏ها بر بنای ایلخانی بایزید بسطام
 دو هزار و 300 تن گیلاس از باغ های شاهرود و بسطام برداشت شد
 شهر نمونه گردشگری مجن ، فاقد زیرساخت های جذب گردشگر است
 تورگردانی در جنگل ابر بدون داشتن مجوز، غیرقانونی است
 عظیم ترین همایش پیاده روی خانوادگی در شهرستان شاهرود بدون ذکر حتی نامی از بسطام
 شهرستان شدن بسطام حق مسلم ماست
 بسطام، دیار فراموش نشدنی
 جنگل ابر منطقه حفاظت شده می‌شود !!! 
 
جنگل ابر بسطام ؛ رویای راه رفتن روی ابرها/ با طبیعت  هم نشین شوید
 سفر به جنگل ابر شهر نمونه گردشگری بسطام در نوروز  رویایی فراموش نشدنی
 نامۀ مهم مردم شهید پرور بخش بسطام خطاب به ریاست محترم جمهور (برای حل مشکلات بخش بسطام چاره ای جز شهرستان شدن نداریم)
 گزارشی از جمعه بازار بزرگ شهر نمونه گردشگری بسطام 
 
غربت بایزید بسطامی در آرامگاه خود / مجموعه تاریخی بسطام: از پیشنهاد برای ثبت در فهرست جهانی تا پنهان شدن زیر بنرها و پارچه نوشته ها
 شهر نمونه گردشگری بسطام زیر سایه کم لطفی میراث فرهنگی
 جوابیه جناب آقای کامران نجف زاده در رابطه با  شهرستان بسطام
 دومین جشنواره گردشگری اُرس برفی شهر نمونه گردشگری  بسطام برگزار شد
 تمبر یادبود محراب مسجد جامع بسطام رونمایی شد
 
بی توجهی به شهری که نمونه گردشگری است
 گزارش تصویری مراسم نخل گردانی و خیمه سوزان در مراسم عاشورای حسینی سال90

اخبار ویژه

 لیمو ترش ۱۰۰۰۰ بار قویتر از شیمی درمانی!!!
 این ها را بخورید تا مغز متفکر شوید!!!
 چگونـه پاسـخ منـاسب به خـواستـگارم بدهـم ؟
 عکس/ پاهای بسته فرزندِ خمینی(ره)
 دانلود فیلـــــــتر شکن قوی 100% تست شده
 روایت فاجعه ای تأسف بار : " اینجا ایرانه !!!... "
 از صف های طولانی مرغ در ایران تا پیرزن وطن دوست آلمانی
 سخنرانی‌ منتشر نشده مرحوم قدیریان؛ ماجرای دیدار آیت الله اردبیلی با رهبرانقلاب در زمان فتنه ۸۸
 چاپلوسان و حاکمان ؛ از عصر رسول الله(ص) تا زمان حاضر
 ترسناك‌ترین استخر جهان در سنگاپور (+عکس)
 مثل این باشید تا من دنبال شما بیایم !
 کدام را سوار می کنید ؟
 فرعون مرا مسلمان کرد
 حقایقی جالب درباره زمین
 عکاس سهل‌انگار مجسمه‌ 2600‌ ساله را نابود كرد! (+عکس)
 10مکان تفریحی جالب و غیرمعمول در جهان (عکس)
 یك كشف عادی ولی شگفت انگیز( سجده برخاک بسمت کعبه با امواج الکترومغناطیس مرتبط است؟!
جزئیات ساخت مرتفع ترین برج جهان در ساحل دریای خزر (+ عکس)
10 آبشار ناشناخته و زیبای جهان (+عکس)
خودروی موشكی فوق پیشرفته قذافی؛ امن‌ترین خودروی جهان! + عکس
مانکن روس: با حجاب شدم تا به خدا برسم‎+عکس
طوفان شیطانی بسیار جالب
مصافحه لیلا حاتمی با مرد فرانسوی
تصاویر آپارتمان۲۳ میلیارد تومانی فرمانیه
لپ تاپ شاه عباسی +تصاویر
بزرگترین قرآن دست‌نویس جهان +تصاویر
تصاویر شگفت انگیز و زیبا از یك گردهمایی میلیونی
ازدواج زن آمریکایی با الاغ (+عکس)
یک خطای دید جدید و حیرت انگیز (عکس)
جملات پشت کامیونی!
چهره متفاوت حمید لولایی (عکس)
كم سوادها زودتر پیر می‌شوند یا باسوادها ؟!
ایجاد جنگل در دل صحرا با الهام از سوراخ بینی شتر!!!
شرط عجیب یک كره گورخر برای غذا خوردن!
 جملاتی پر احساس از چارلی چاپلین
 میزان دقت خود را با این عکس بسنجید
 تصاویری دیدنی از شوخی و بازی یک فیل با یک آفتاب پرست!!
 پل اُورتون معروف به پل خودکشی؛ پلی که شیطان آن را تسخیر کرده است! + عکس
 قطاری که با سرعت 32 هزار کیلومتر در ساعت به فضا می‌رود!! + عکس
 نامزد من چهره خیلی وحشتناکی دارد اما خیلی مهربان است!! + عکس
 نفس تان را حبس نکنید، حتی برای شوخی!!
 
آب زیر کاه به این میگن!!!
 عکس تکان دهنده  از یک عقدکنان بی نظیر
 مناظر هوایی شگفت‌انگیز از بهار مازندران (عکس)
کدام  را سوار می کنید
 وقت اضافی برای خدا
 اعجاز کلمه الله