تبلیغات
سریال یلدا - رانش زمین در مسیر جاده جنگل ابر / خطر مدفون شدن روستای شیرین آباد زیر خاک

شهر نمونه گردشگری بین المللی بسطام بسوی آینده ای متفاوت

گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در جمع پرشور مردم شهرستان: 

اینجا منطقه عالِم خیز است منطقه ی معلمان دین و اخلاق ؛ در زمان گذشته هم نام بایزید بسطامی  و شیخ ابوالحسن خرقانی را همه مسلمانان و مرتبطین با معارف اسلام - ولو غیر مسلمان - شنیده اند؛ البته امثال بایزید و شیخ ابوالحسن  خرقانی را با این مدعیان صوفی گری نباید اشتباه کرد؛ آنها داستان دیگری  دارند و ماجرا و سخن دیگری است.


سر انجام اثرات بی توجهی به هشدارهای کارشناسان در باره خطرات احداث جاده در مسیر جنگل ابر و از بین بردن پوشش گیاهی در کمتر از یکسال آشکار شد و درست در همان منطقه ای که تیر ماه گذشته شبانه تعدادی درخت قطع و ریشه کن شده بود زمین شروع به رانش و جابجا شدن کرد تا این جاده نه تنها اکوسیستم جنگل ابر که جان مردم روستای شیرین آباد را تهدید کند.

به گزارش خبرنگار مهر، تیرماه سال گذشته با وجود اخطار هایی که در چند سال اخیر کارشناسان و متخصصان محیط زیست در خصوص خطرات احداث جاده در مسیر جنگل ابر و غیر ضروری بودن این جاده داده بودند رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: برای احداث جاده جنگل ابر هیچ مشکلی وجود ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست بر اجرای آن نظارت کامل دارد.

محمدجواد محمدی زاده گفته بود: احداث جاده جنگل ابر مصوب دولت است و نقشه احداث آن به تایید سازمان حفاظت محیط زیست رسیده است.عملیات اجرایی آن آغاز و قسمتی از کنار گذر جاده ساخته شده است اما این توقع وجود دارد که وزارت راه و شهرسازی سرعت اجرای پروژه را بیشتر کند تا امکان ارتباط دو بخش به وسیله یک جاده روستایی و درجه یک فراهم شود.

قطع شبانه درختان در مسیر جاده ابر

یک هفته پس از اعلام این خبر از سوی رییس سازمان محیط زیست یک فعال حقوق محیط زیست از قطع شبانه چهار هزار درخت با ارزش در مسیر جاده ابر خبر داد و گفت : جاده ابر بستری برای سودجویی برخی شده تا با ویلاسازی و شهرک سازی به تخریب هرچه بیشتر محیط زیست بپردازند.

علی نقی مقصود لو افزود: این جاده با عرضی برابر 30 تا 40 متر به هیچ عنوان بر خلاف ادعای مسئولان محیط زیست که مجوز ساخت آن را دادند جاده ای روستایی نیست و در صورت احداث هزاران اصله درخت سرخدار که از با ارزشترین و نادرترین گونه های درختی جهان است نابود می شوند.

به گفته وی، برخی مسئولان استانی برای گسترش شهرکها و ویلاسازی نظیر منطقه پردیس سیاه روبار هر چند وقت یکبار اهالی این منطقه را تطمیع کرده و با دادن پلاکاردهای تبلیغاتی به دست آنها ماجرا را به گونه ای جلوه می دهند که ساخت این جاده خواسته آنان است.

مقصود لو اظهار داشت: این در حالی است که به دلیل وجود دیگر مسیرهای ارتباطی به هیچ عنوان اهالی نیازی به ساخت این جاده ندارند و تنها مسئولان برای دسترسی بهتر به ویلاها و گران تر فروختن آنها به دنبال ساخت این جاده هستند.

این فعال حقوق محیط‌‌ زیست تصریح کرد: عده ای به صورت شبانه و ضربتی و با دستور مقامات ارشد سازمانهای محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع، اداره کل منابع طبیعی استان و اداره کل راه و ترابری با چندین دستگاه لودر و اره موتوری وارد منطقه شدند و با سوء‌استفاده از تعطیلی روز مبعث حدود چهار هزار اصله از درختان حواشی این جاده را قطع کردند.

وی افزود: البته برای اینکه آثاری ازاین اقدام خود به جای نگذارد تمام این درختان را که از گونه های با ارزش سرخدار، راش، بلوط و آزاد بودند ریشه کن کرده اند.

عرض جاده جنگل ابر کمتر از 7 متر است/ فقط 32 درخت قطع می‌شود

اما چندی بعد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به این خبر گفت: بر خلاف ادعای برخی مبنی براحداث جاده ای عریض در جنگل ابر، مجوز احداث جاده روستایی درجه دو به عرض پنج متر در این جنگل صادر شده است.

محمدی زاده افزود: در ابتدا گزینه ای که برای احداث این مسیر از سوی وزارت راه و شهرسازی وقت پیشنهاد شد به دلایل زیست محیطی مورد مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. در آن طرح حدود 24 کیلومتر از مسیر جاده از مناطق جنگلی عبور می کرد و به دنبال آن اثرات مخربی بر محیط زیست ایجاد می شد. از این رو سازمان محیط زیست با آن مخالفت کرد و قرار شد طرح دیگری که حداقل تخریب را به دنبال دارد، اجرا شود. اگر قرار باشد جاده درجه یک در جنگل ابر ساخته شود و بر این اساس دخل و تصرفی در محیط زیست انجام شود، باید برای احداث آن ارزیابی زیست محیطی انجام شود اما آنچه که در مورد جاده جنگل ابر تصویب شده است ، احداث یک جاده روستایی درجه دو با هدف دسترسی اهالی روستا به خدمات شهری است.

وی گفت: در همه جای دنیا در مناطق بکر که دارای ارزش حیاتی هستند، جاده احداث می شود زیرا توسعه امری اجتناب ناپذیر است اما در کنار آن باید مسایل مختلف از جمله حفظ محیط زیست مورد توجه جدی قرار گیرد. برآوردهای سازمان جنگل ها و مراتع درجنگل ابر نشان می دهد که در مسیر احداث جاده ، درختانی با قطر بالای 15 سانتی متر و دارای ارزش زیست محیطی ، بسیار کم و حدود 32 اصله هستند. در واقع مسیر جاده طوری انتخاب شده است که کمترین اثرات تخریب را بر محیط زیست داشته باشد.

به گفته وی، عرض جاده روستایی جنگل ابر پنج متر خواهد بود که دارای دو شانه 75 سانتی متری است.

داشتن دغدغه محیط زیست مجوز اظهارات غیر کارشناسی نیست

در این میان، معاون امور عمرانی استاندار گلستان نیز قطع درختان نادر و با ارزش در مسیر جاده ابر را تکذیب کرد گفت: مسیر جدید تعیین شده برای جاده جنگل ابر هیچ تخریبی ندارد.

عبدالرضا دادبود افزود: موضوع جاده ابر از مصوبات سفر اول و سوم هیئت دولت به استان گلستان بوده که یکسری مسائل فنی و اختلافاتی بین دستگاههای اجرایی در رابطه با موضوع اجرای این پروژه وجود داشت . برخی با بیان و اظهار اطلاعات غلط و نادرست اذهان عمومی را نگران و مشوش می سازند و مطالب غیرکارشناسی مطرح شده از طرف برخی افراد قابل پیگیری است و داشتن دغدغه محیط زیست و منابع طبیعی مجوز اظهارات غیرکارشناسی نبوده و لازم است مطالب با پشتوانه دقیق علمی و بررسیهای کارشناسی و لحاظ همه جوانب ارائه شود.

تأکید بر اتمام احداث جاده ابر در سفر چهارم هیأت دولت به سمنان

در واپسین روز های فروردین ماه سال جاری،‌ هیات دولت در دور چهارم سفرهای استانی خود، در استان سمنان به بررسی مصوبات سه سفر گذشته پرداخت و ضمن بازنگری در روند اجرا و اقداماتی که می بایست انجام می شده است، مشکلات و موانع را برطرف و دستورات لازم برای اتمام مصوبات قبلی از جمله اتمام جاده ابر تا پایان امسال را صادر کرد.

رانش زمین در بالادست روستای شیرین آباد

این در حالی است که پس از گذشت کمتر از یک سال از این ماجرا و پس از تأکید مجدد هیات دولت بر ساخت جاده در جنگل ابر مستنداتی از سوی علی نقی مقصودلو استاد دانشگاه و فعال حقوق محیط زیست مبنی بر رانش و جابجایی زمین ارائه شده است.

مسئولان باید نسبت به تهدیداتی که جاده ابر برای روستای شیرین آباد دارد پاسخگو باشند/خطر مدفون شدن روستا زیر خاک

آنطور که او می گویدبی توجهی مسئولان نسبت به خطرات ساخت این جاده تا آنجا ادامه داشت که حالا نه تنها اکوسیستم جنگل ابر که زندگی مردمی که در روستای شیرین آباد ساکن هستند به خطر افتاده و اگر این روند ادامه یابد به غیراز بولدوزرها و جاده ابر احتمال اینکه کل روستا در آینده ای نزدیک در زیر خاک مدفون شود کم نیست.

به گفته مقصود لو، هنگامی که کارشناسان و متخصصان محیط زیست و راهسازی فریاد می زدند و هشدار می دانند ساخت و خاکبرداری برای جاده ای که به هیچ عنوان نمی توان به آن جاده روستایی گفت در منطقه ای با شیب 80 تا 90 درصد و از بین بردن پوشش گیاهی موجود درآن با موازین علمی و ارزیابی های زیست محیطی همخوانی ندارد مسئولان تنها با تکذیب کردن و غیر کارشناسی خواندن این هشدار ها فقط به فکر منافع خودشان بودند باید به این روز فکر می کردند.

ساخت کمر بندی برای یک روستا چه ضرورتی دارد

این فعال محیط زیست با بیان اینکه هنوز در بسیاری از شهرهای اصلی استان با وجود خطرات بسیار کمربندی وجود ندارد احداث کمربندی در روستایی مانند شیرین آباد چه ضرورتی دارد اضافه می کند: در حال حاضر رانش زمین در بالادست روستای شیرین آباد و در مسیر کمر بندی که برای این شهر ساخته شده و درست در همان منطقه ای که سال گذشته 4 هزار اصله درخت قطع شد رخ داده است.

از بین بردن سپر حفاظتی منطقه پر شیب بالادست روستای شیرین آباد با قطع درختان

به اعتقاد این استاد دانشگاه، درختانی که سال گذشته در این منطقه قطع شدند در حقیقت مانند سپر حفاظتی بودن که سالیان سال از فرسایش خاک و رانش زمین در این مسیر پر شیب حفاظت می کردند اما دریغ که کسی این هشدار ها را جدی نگرفت و حالا نه تنها مسئولان باید نسبت به خطر از بین رفتن جنگل منحصر به فردی مانند جنگل ابر و سرخدار های بی نظیرش پاسخگو باشند که باید در خصوص خطراتی که روستای شیرین آباد را تهدید می کند توضیح دهند.

شاید فرسایش خاک و رانش در این منطقه انتقامی باشد که زمین خواسته در حوالی روز زمین پاک از انسان های ناسپاسی بگیرد که به جای قدردانی از این همه موهبتی که به آنها ارزانی می کند تنها به فکر منافع زود گذر خود هستند شاید هم در حالی که حتی مسئولانی که مستقیماً وظیفه دفاع و حمایت از زمین را دارند جانب طرح های توسعه ای را می گیرند زمین با حرکت و رانش می خواهد از خود در برابر هجمه بولدوزرهای توسعه ناپایداردفاع کند.

...................................

گزارش از بهار سلاحورزی
برچسب ها: بسطام، شهرستان بسطام، ابر، جنگل ابر، جاده، رانش، رانش در جنگل ابر، محیط زیست،
ارسال توسط سریال یلدا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
تصاویر برتر شهر نمونه گردشگری بسطام
آب و هوای بسطام
 چهارشنبه

حداقل3-

حداکثر4

 پنج شنبه

حداقل 3-

حداکثر6

   جمعه

حداقل3-

حداکثر3

پیوند های روزانه
ویژه بسطام

 شهرستان شدن بسطام
 فراخوان طراحی شهری
 سلطان‌علی خواننده‌ای كه ترانه ماندگار «برخیز كه شور محشر آمد» را درتیتراژ مختار نامه خواند
 بازیگر نقش فتاح در سریال یلدا: تبدیل به نقش نمی‌شوم
 یلدا روایتی متفاوت از ارث خواهی در بستری از تعزیه
 یلدای میرباقری شبیه شب دهم حسن فتحی نمی‌شود
 عکسهای پشت صحنه سریال یلدا
 شمارش معکوس برای شهرستان شدن بسطام
 «یلدا» از امشب روی آنتن شبکه یک
 ضرب المثل های بسطام
 گویش محلی
 معرفی مجموعه تاریخی بسطام ،تنها مجموعه تاریخی کشور که دارای پنج سبک اصیل ایرانی می باشد
 معرفی شهرستان بسطام
 مکانهای دیدنی بخش بسطام
 گزارش تصویری از مجموعه تاریخی شهر نمونه گردشگری بسطام
 عدم صداقت تعدای از مسئولین شهرستان شاهرود با مردم فهیم و مظلوم بسطام
 سرانجام «یلدا» به شبکه یک رسید/سریال جدید «میرباقری» از چهارشنبه روی آنتن می‌رود
 نقشه بسطام
 درخواست ارتقاء بسطام و بیارجمند به شهرستان
 تعزیه‌گردانی جلیلوند در «یلدا»
 بسطام و گردشگری عارفانه
 تعدادی از عکسهای برتر در مسابقه عکاسی عصر عاشورا
 سریال جدید «میرباقری»/ تصاویر
 مشاهیر شهرستان بسطام 1
 
مشاهیر شهرستان بسطام 2
 مشاهیر شهرستان بسطام 3
 
مشاهیر شهرستان بسطام 4
 شور و شعور حسینی در بسطام/ آیین نخل‌گردانی و خیمه‌سوزان برگزار شد
 عاشورا حسینی در بسطام به روایت تصویر
 شور و شعور حسینی در شهرستان بسطام پرپاست
 مزایای ارتقاء بخش به شهرستان بسطام
 زمزمه های شهرستان شدن بسطام
پاییز طلایی در شاهوار
 خوش رزم: بازگشت به اصل خویش حرف اصلی ˝ یلدا ˝ است
 «یلدا» همچنان در بسطام است
 شرح حال ذوالفقارخان بسطامی
 زمزمه های اضافه شدن یک شهرستان به سمنان/امید به تحول در بسطام
 کارگردان «مختارنامه» تدوین سریال را آغاز کرد اولین تصاویر از سریال جدید «میرباقری»‌ها
 ضوابط ثبت آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو
 میراث جهانی یونسکو را بشناسیم
 آسیب میخ بنرها و پارچه نوشته‏ها بر بنای ایلخانی بایزید بسطام
 دو هزار و 300 تن گیلاس از باغ های شاهرود و بسطام برداشت شد
 شهر نمونه گردشگری مجن ، فاقد زیرساخت های جذب گردشگر است
 تورگردانی در جنگل ابر بدون داشتن مجوز، غیرقانونی است
 عظیم ترین همایش پیاده روی خانوادگی در شهرستان شاهرود بدون ذکر حتی نامی از بسطام
 شهرستان شدن بسطام حق مسلم ماست
 بسطام، دیار فراموش نشدنی
 جنگل ابر منطقه حفاظت شده می‌شود !!! 
 
جنگل ابر بسطام ؛ رویای راه رفتن روی ابرها/ با طبیعت  هم نشین شوید
 سفر به جنگل ابر شهر نمونه گردشگری بسطام در نوروز  رویایی فراموش نشدنی
 نامۀ مهم مردم شهید پرور بخش بسطام خطاب به ریاست محترم جمهور (برای حل مشکلات بخش بسطام چاره ای جز شهرستان شدن نداریم)
 گزارشی از جمعه بازار بزرگ شهر نمونه گردشگری بسطام 
 
غربت بایزید بسطامی در آرامگاه خود / مجموعه تاریخی بسطام: از پیشنهاد برای ثبت در فهرست جهانی تا پنهان شدن زیر بنرها و پارچه نوشته ها
 شهر نمونه گردشگری بسطام زیر سایه کم لطفی میراث فرهنگی
 جوابیه جناب آقای کامران نجف زاده در رابطه با  شهرستان بسطام
 دومین جشنواره گردشگری اُرس برفی شهر نمونه گردشگری  بسطام برگزار شد
 تمبر یادبود محراب مسجد جامع بسطام رونمایی شد
 
بی توجهی به شهری که نمونه گردشگری است
 گزارش تصویری مراسم نخل گردانی و خیمه سوزان در مراسم عاشورای حسینی سال90

اخبار ویژه

 لیمو ترش ۱۰۰۰۰ بار قویتر از شیمی درمانی!!!
 این ها را بخورید تا مغز متفکر شوید!!!
 چگونـه پاسـخ منـاسب به خـواستـگارم بدهـم ؟
 عکس/ پاهای بسته فرزندِ خمینی(ره)
 دانلود فیلـــــــتر شکن قوی 100% تست شده
 روایت فاجعه ای تأسف بار : " اینجا ایرانه !!!... "
 از صف های طولانی مرغ در ایران تا پیرزن وطن دوست آلمانی
 سخنرانی‌ منتشر نشده مرحوم قدیریان؛ ماجرای دیدار آیت الله اردبیلی با رهبرانقلاب در زمان فتنه ۸۸
 چاپلوسان و حاکمان ؛ از عصر رسول الله(ص) تا زمان حاضر
 ترسناك‌ترین استخر جهان در سنگاپور (+عکس)
 مثل این باشید تا من دنبال شما بیایم !
 کدام را سوار می کنید ؟
 فرعون مرا مسلمان کرد
 حقایقی جالب درباره زمین
 عکاس سهل‌انگار مجسمه‌ 2600‌ ساله را نابود كرد! (+عکس)
 10مکان تفریحی جالب و غیرمعمول در جهان (عکس)
 یك كشف عادی ولی شگفت انگیز( سجده برخاک بسمت کعبه با امواج الکترومغناطیس مرتبط است؟!
جزئیات ساخت مرتفع ترین برج جهان در ساحل دریای خزر (+ عکس)
10 آبشار ناشناخته و زیبای جهان (+عکس)
خودروی موشكی فوق پیشرفته قذافی؛ امن‌ترین خودروی جهان! + عکس
مانکن روس: با حجاب شدم تا به خدا برسم‎+عکس
طوفان شیطانی بسیار جالب
مصافحه لیلا حاتمی با مرد فرانسوی
تصاویر آپارتمان۲۳ میلیارد تومانی فرمانیه
لپ تاپ شاه عباسی +تصاویر
بزرگترین قرآن دست‌نویس جهان +تصاویر
تصاویر شگفت انگیز و زیبا از یك گردهمایی میلیونی
ازدواج زن آمریکایی با الاغ (+عکس)
یک خطای دید جدید و حیرت انگیز (عکس)
جملات پشت کامیونی!
چهره متفاوت حمید لولایی (عکس)
كم سوادها زودتر پیر می‌شوند یا باسوادها ؟!
ایجاد جنگل در دل صحرا با الهام از سوراخ بینی شتر!!!
شرط عجیب یک كره گورخر برای غذا خوردن!
 جملاتی پر احساس از چارلی چاپلین
 میزان دقت خود را با این عکس بسنجید
 تصاویری دیدنی از شوخی و بازی یک فیل با یک آفتاب پرست!!
 پل اُورتون معروف به پل خودکشی؛ پلی که شیطان آن را تسخیر کرده است! + عکس
 قطاری که با سرعت 32 هزار کیلومتر در ساعت به فضا می‌رود!! + عکس
 نامزد من چهره خیلی وحشتناکی دارد اما خیلی مهربان است!! + عکس
 نفس تان را حبس نکنید، حتی برای شوخی!!
 
آب زیر کاه به این میگن!!!
 عکس تکان دهنده  از یک عقدکنان بی نظیر
 مناظر هوایی شگفت‌انگیز از بهار مازندران (عکس)
کدام  را سوار می کنید
 وقت اضافی برای خدا
 اعجاز کلمه الله